http://kariera.mk

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

para 8 muajve - Zhurnal

Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë PO për vetëvendosjen e Katalonjës. Sipas zëdhënësit të ekzekutivit rajonal,...

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

para 8 muajve - Alsat-M

Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë PO për vetëvendosjen e Katalonjës. Sipas zëdhënësit të ekzekutivit rajonal,...

Skenarët me të cilët përballet Katalonia

para 8 muajve - Lajmi.net

Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë PO për vetëvendosjen e Katalonjës. Sipas zëdhënësit të ekzekutivit rajonal,...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës Katalnase

para 8 muajve - Alsat-M

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 8 muajve - Portalb

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të. Teska pritej shpallja...

Spanja feston Ditën Kombëtare, “demonstron” unitet

para 8 muajve - RTV 21

Nën hijen e krizës me Kataloninë Familja mbretërore e Spanjës mori pjesë në ceremonitë e organizuara sot me rastin e Ditës Kombëtare të vendit, të cilat u zhvilluan në momentin kur kriza për shkak të referendumit...

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Syri

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - BalkanWeb

SPANJE- Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy e rriti presionin ndaj separatistëve. Në një fjalim para parlamentit ai kërkoi që të gjithë të respektojnë...

Barcelonë, përleshje me karrika dhe tavolina mes protestuesve

para 8 muajve - Arbresh

Dhunë e ashpër ka shpërthyer në Barcelonë në periferi të qytetit gjatë një proteste të oranizuar për ditën kombëtare të Spanjës. Me moton “Katalonia po, Spanja gjithashtu”, marshimi ka kaluar në mënyrë...

Ja si ka përfunduar qyteti i Barcelonës; karrike dhe dhunë

para 8 muajve - Koha Jone

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Lajmi.net

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Gazeta Express

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - Koha.net

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 8 muajve - Koha.net

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 8 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Yıldız Nevin Gündoğmuş Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur...

Momente tensioni në marshimin e manifestuesve unionistë në Barcelonë

para 8 muajve - ABC News

Momente tensioni janë përjetuar në Barcelonë, për shkak të përleshjeve mes manifestuesve separatistë dhe atyre që mbështesin Spanjën e bashkuar. Në pamjet e mediave spanjolle shikohen disa persona që lëshojnë...

Dita Kombëtare e Spanjës, qytetarët pushtojnë rrugët e Madridit me flamuj

para 8 muajve - Ora news

Qytetarët spanjollë kanë festuar Ditën Kombëtare ndërkohë që vendi është përfshirë nga kriza e thellë politike si pasojë e dëshirës së Katalunjës për pavarësi. Por përtej festimeve, pjesëmarrës në dy tubime...

Votimi i ri për Katalonjën? Ja çfarë po ndodh në Spanjë

para 8 muajve - Gazeta Tema

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i Kushtetutës...

Kërkesa e kahmotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane (DOKUMENT)

para 8 muajve - Shenja

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të. Teska pritej shpallja...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Shpërthejnë përleshjet në Barcelonë, ndërmjet katalonasve dhe spanjollëve

para 8 muajve - Indeks online

Përleshje masive kanë filluar në Barcelonë, nga protestues pro dhe kontra shpalljes së pavarësisë së Katalonisë nga Madridi. Katatonia është në pritje të shpalljes së pavarësisë por së pari janë në pritje...

Votimi i ri për Katalonjën?

para 8 muajve - Ora news

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i Kushtetutës...

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Tetova1

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - Ora news

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja feston Ditën e saj Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Shqiptarja

Spanja kremton Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga Refendumi i Katalonjës për pavarësi.“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha...

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Tetova Sot

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Koha Jone

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Lideri katalonas reagon pas ultimatumit spanjoll

para 8 muajve - Alsat-M

Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin e Qeverisë spanjolle. Kryeministri...

Puçdemon reagon në ultimatumin spanjoll

para 8 muajve - Medial

Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin e Qeverisë spanjolle. Kryeministri...

Karriget fluturojnë në Barcelonë në periferi të demonstratës pro unitetit

para 8 muajve - Te Sheshi

Një dhunë shpërtheu në qytetin e Barcelonës sot në periferi të një demonstrimi pro unitetit, që përkonte me ditën kombëtare të Spanjës. Nën moton “Katalonia po, Spanja gjithashtu”, marshimi kaloni paqësisht...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

para 8 muajve - Koha.net

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo pavarësinë...

Festa Kombëtare e Spanjës nën hijen e Katalonjës

para 8 muajve - ABC News

Festa Kombëtare e Spanjës është celebruar nën hijen e krizës me Katalonjën. Në paradën e përvitshme përkrah Mbretit Felipe i Gjashtë dhe kryeministrit Rahoi, mungoi presidenti I rajonit separatist, Karles...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 8 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BARCELONË (AA) - Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet "të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 8 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 8 muajve - Fol

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Rrahje masive gjatë një demonstrate në Barcelonë

para 8 muajve - Insajderi

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit. Përleshja...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 8 muajve - Gazeta Liria

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Top Channel

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 8 muajve - Gazeta e re

Në dokumentet historike të Arkivit Osman në Turqi që datojnë nga viti 1900 dhe 1902, shihet se kërkesë dhe pritje për pavarësi të Katalonjës, si dhe pezullim të një hapi të tillë ka pasur edhe në shekullin...

VIDEO-LIVE/ Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Syri

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Lajm

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 8 muajve - Almakos

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Katalonja dhe heshtja e të mallkuarve!

para 8 muajve - Syri

Më 1 tetor, rreth 900 njerëz u plagosën nga policia evropiane në një qytet të madh evropian … dhe pati heshtje nga Bashkimi Evropian. Më 2 tetor, presidenti katalanas, Carles Puigdemont, bëri thirrje për...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 8 muajve - Shenja

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 8 muajve - Bota Press

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 8 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Spanjë – Madridi kërkon sqarime nga Barcelona: U shpall pavarësia apo jo?

para 8 muajve - Gazeta e re

“Si pasojë e konfuzionit të krijuar, Këshilli i Ministrave ra dakord t’i kërkojë zyrtarisht qeverisë katalonase që të konfirmojë shpalljen ose jo të pavarësisë”, deklaroi Kryeministri spanjoll, Mariano...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 8 muajve - Gazeta Express

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - MRT

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës.... Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 8 muajve - Zhurnal

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 8 muajve - Syri

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - Zhurnal

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - Gazeta Telegraf

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 8 muajve - Gazeta e re

“Kërkuam dialog ndërsa përgjigjja ishte vendosja e nenit 155 në tryezë. Mesazhi është i qartë”, ka thënë Puigdemont në Twitter. Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 8 muajve - Koha.net

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 8 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

para 8 muajve - Gazeta Liria

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo pavarësinë e rajonit të tij.

Kryeministri i Spanjës rrit presionin, refuzon ndërmjetësimin me Katalonjën

para 8 muajve - BalkanWeb

SPANJE -Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy e rriti presionin ndaj separatistëve. Në një fjalim para parlamentit ai kërkoi që të gjithë të respektojnë...

​Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - RTV 21

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Lajmi.net

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

​Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Indeks online

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 8 muajve - AlbPortali

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Kriza katalane në duart e Madridit

para 8 muajve - Gazeta 55

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - DW

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 8 muajve - Tetova Sot

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Fitili mbetet i ndezur, mesazhi që lideri i Katalonjës i dha kryeministrit spanjoll

para 8 muajve - Indeks online

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Tetova Sot

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - Tetova Sot

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 8 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Almakos

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Shenja

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Si u tërhoq Katalonja nga pavarësia

para 8 muajve - Klan

Një ditë pas fjalimit të shumë pritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemon, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - KosovaPress

“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha Parlamentit se vendi përballet me kërcënimin më të rëndë ndaj demokracisë së tij 40-vjeçare dhe i dha 5 ditë kohë liderit katalanas...

Spanja hedh hapin e parë për suspendimin e pavarësisë së Katalonjës

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka kërkuar nga krerët katalanas që të sqarojnë nëse ata kanë shpallur zyrtarisht pavarësinë para se ai të tërheqë një artikull kushtetues që do të zhvendoste rajonin e autonomisë...

“I japim 5 ditë kohë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Sovrani

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - AlbPortali

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 8 muajve - Arbresh

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 8 muajve - KosovaPress

“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha Parlamentit se vendi përballet me kërcënimin më të rëndë ndaj demokracisë së tij 40-vjeçare dhe i dha 5 ditë kohë liderit katalanas...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Spanja i jep pesë ditë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

“I japim 5 ditë kohë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria”

para 8 muajve - Insajderi

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 8 muajve - Gazeta Fjala

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonisë për qartësim

para 8 muajve - Insajderi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonisë, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 8 muajve - Gazeta Express

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

para 8 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 8 muajve - Portalb

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë

para 8 muajve - Zhurnal

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, deklaroi se përgjigjja e presidentit Puigdemont do të ishte vendimtare...

Referendumi, Spanja gati t’i heqë autonominë Katalonjas

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

para 8 muajve - Opinion

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ndërmarrë...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

para 8 muajve - Ora news

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ndërmarrë...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

para 8 muajve - Mapo

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

5 ditë afat Puigdemont-it për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë e Katalonjës

para 8 muajve - Koha.net

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonja e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Rajoy: Duam qartësim nga Katalunja; Pakt me socialistët për reformë kushtetuese

para 8 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe kërcënimin...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 8 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Spanja, gati t’i heqë autonominë Katalonias

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 8 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 8 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Puigdemont ka pesë ditë kohë për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë

para 8 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja ultimatum Katalonjës: Keni 5 ditë kohë, më pas pezullim edhe të autonomisë

para 8 muajve - Java News

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 8 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (AA) - ŞERİFE ÇETİN Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar...

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë

para 8 muajve - MRT

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy... Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin...

Spanja, kryeministri Rajoy për Katalonjën

para 8 muajve - ABC News

Kryeministri I Spanjës, Mariano Rahoi ka kërkuar qartësi nga Katalonja nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë që më pas të vendosë metodën se si do të veprojë. Në një fjalim, shefi I qeverisë u shpreh I...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

para 8 muajve - InfoShqip

Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka deklaruar se rajoni ka “fituar të drejtën” për pavarësinë nga Spanja, por ka vendosur “suspendim” të shpalljes, për siç thuhet, tu lënë vend bisedimeve. Siç...

Spanja, gati t'i heqë autonominë Katalonias

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 8 muajve - Almakos

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 8 muajve - Shenja

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Kryeministri i Spanjës i refuzon ofertat për ndërmjetësim në krizën katalane

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka refuzuar ofertat për ndërmjetësim në krizën e Katalonjës, si dhe ka bërë thirrje që të respektohet ligji spanjoll. Ai i ka falënderuar vendet e jashtme për qasjen,...

Spanja paralajmëron Kataloninë se mund të bëjë sundim të drejtpërdrejt

para 8 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 8 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

​Kërcënon Spanja: Duam qartësim, përpara se të marrim kontrollin e gjithë Katalonisë

para 8 muajve - Indeks online

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe kërcënimin...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Madridi i jep 5 ditë kohë Puigdemont të sqarojë nëse ka shpallur ose jo pavarësinë…

para 8 muajve - Te Sheshi

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja i jep afat pesë ditë Katalonisë për pavarësinë

para 8 muajve - Arbresh

Qeveria spanjolle i ka dhënë udhëheqësit separatist të Katalonisë pesë ditë afat për të thënë nëse ai ka shpallur pavarësinë apo jo, thonë burimet qeveritare. Nëse Carles Puigdemont konfirmon që e ka bërë...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 8 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 8 muajve - RTV 21

Sipas tij, është nevojë urgjente për t’i dhënë fund situatës që po kalon Katalonia Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy i ka kërkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 8 muajve - Arbresh

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Puigdemont ka pesë ditë kohë për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë

para 8 muajve - Gazeta e re

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja, gati t'i heqë autonominë Katalonias

para 8 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja paralajmëron Kataloninë se mund të bëjë sundim të drejtpërdrejt

para 8 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 8 muajve - Portalb

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalonia

para 8 muajve - Portalb

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë, njofton Top Channel. Një hap i tillë...

A U SHPALL PAVARËSIA? MADRIDI KËRKON PËRGJIGJE NGA KATALUNJA

para 8 muajve - TV21

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

Spanja i kërkon Katalonjës: E shpallët pavarësinë apo jo?

para 8 muajve - Ora news

Qeveria e Spanjës ka kërkuar nga Presidenti i Katalonjës që të konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Në një konferencë kryeministri Spanjoll Mariano Rajoy tha se i kishte kërkuar udhëheqësit...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 8 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

Rajoy kërkon te sqarohen planet e pavarësisë së Katalonjës

para 8 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv STAMBOLL (AA) - Loja diplomatike midis Madridit dhe Barcelonës vazhdoi të mërkurën pasi kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, kërkoi nga udhëheqësit katalanas të sqarojnë nëse ata kanë shpallur...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 8 muajve - MRT

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës... Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë...

Qeveria e Spanjës kundërshton deklaratën e Katalonjës për pavarësi

para 8 muajve - RTSH

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë së nënshkruar nga lideri katalanas Karlos Puixhdemon, ndërsa nuk ka pranuar thirrjet për ndërmjetësim. Zëvëndëskryeministrja spanjolle e përshkroi...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 8 muajve - Bota.al

Nga Bernard Guetta Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle,...

Spanja kërcënon Kataloninë

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 8 muajve - Indeks online

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

Rajoy kërkon nga udhëheqësi katalanas të konfirmojë se a e ka shpallur Pavarësinë

para 8 muajve - Klan Kosova

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ka thënë se ai ka kërkuar nga udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont që t’ia konfirmojë nëse ai e ka shpallur Pavarësinë, transmeton Klan Kosova. Kjo sipas tij ishte...

Madridi kundërshton pavarësinë e Katalonjës

para 8 muajve - Vizion Plus

Disa orë pasi Presidenti i Katalonjës Carles Puixhmont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, Mariano Rahoj mblodhi sot në nje takim...

Pavarësia pezull e Katalunjës, opozita kritikon tërheqjen e Puigdemont

para 8 muajve - Top Channel

Partitë opozitare katalanase morën hov nga veprimi i presidentit Carles Puigdemont për t’u tërhequr nga shpallja zyrtare e pavarësisë nga Spanja, nën argumentin se e ka mandatin për shkëputje, por se do...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 8 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 8 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Madridi dënon “mashtrimin” në Katalonjë

para 8 muajve - Koha.net

Pavarësia e shpallur e Katalonjë dhe ndërkohë e pezulluar është një “farsë” që do të çojë në “përballje” ekonomike dhe sociale, deklaroi sot kreu i diplomacisë spanjolle. “Unë e kam kuptuar si një mashtrim,...

Shtyrja e shpalljes së pavarësisë, Katalonia përfshihet nga dëshpërimi dhe zemërimi

para 8 muajve - Lajmi.net

Përkrahësit e Katalonisë së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 8 muajve - Medial

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Kryeministri spanjoll: I kam kërkuar liderit katalanas të konfirmojë shpalljen e pavarësisë

para 8 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka deklaruar se ka pyetur udhëheqësin katalanas Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideir spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Lajmi.net

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Kryeministri spanjoll: I kam kërkuar liderit katalas të konfirmojë shpalljen e pavarësisë

para 8 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka deklaruar se ka pyetur udhëheqësin katalanas Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideir spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 8 muajve - GazetaBlic

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 8 muajve - Gazeta Express

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Rajoy: Duam qartësim, përpara se të marrim kontrollin e drejtpërdrejtë të rajonit

para 8 muajve - KosovaPress

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, Rajoy tha se përgjigjja e presidentit Puigdemont do të ishte vendimtare dhe jetike për të vendosur...

Spanja: Pavarësia e Katalonjës një mashtrim i madh, po shkojmë drejt përplasjes

para 8 muajve - Syri

Pavarësia e shpallur e Katalonjë dhe ndërkohë e pezulluar është një “farsë” që do të çojë në “përballje” ekonomike dhe sociale, deklaroi sot kreu i diplomacisë spanjolle. “Unë e kam kuptuar si një mashtrim,...

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

para 8 muajve - Tetova Sot

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Infokusi

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Pavarësia e Katalunjës,kreu i qeverisë spanjolle fjalim në Kongres

para 8 muajve - Shqiptarja

Kreu i qeverisë spanjolle Mariano Rajoy, do të flasë në kongres përballë deputetëve për krizën katalanase dhe për masat që qeveria duhet të marrë për t’iu përgjigjur shpalljes se mbetur pezull nga ana...

Viti 1934, kur Katalonia u bë shtet vetëm një ditë

para 8 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një ditë

para 8 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 8 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 8 muajve - Almakos

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

para 8 muajve - Alsat-M

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 8 muajve - Shenja

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 8 muajve - Almakos

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë...

Madridi kundër Katalonjës: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të shpallur një ditë më parë nga lideri i Katalonjës, Puigdemont duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Qeveria spanjolle në mbledhje urgjente

para 8 muajve - ABC News

Qeveria spanjolle është në mbledhje urgjente për të vendosur hapin e rradhës pas vendimit të Katalonjës për të shpallur pavarësinë edhe pse jo në mënyrë ekzekutive. Sipas Madridit vendimi i Barcelonës...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 8 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Spanja kundërshton deklaratën e pavarësisë së Presidentit të Katalonjës: Nuk dinë ç’bëjnë

para 8 muajve - BalkanWeb

Madridi ka dalë kundër jo vetëm deklaratës së pavarësisë nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, por gjithashtu ka refuzuar me çdo mënyrë bisedimet për arritjen e një nënshkrimi të tillë, shkruan...

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

para 8 muajve - Mapo

Huffington Post Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë “Po” për vetëvendosjen e Katalonjës. Sipas zëdhënësit të ekzekutivit...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 8 muajve - Zhurnal

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA). “Sot, këtu, qëndroj para Katalonjës dhe...

Kryeministri i Spanjës: mund të pezullojmë autonominë e Katalonjës, nëse…

para 8 muajve - Te Sheshi

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalonjas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e rajonit. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit...

Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

para 8 muajve - Koha Jone

Udhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë negociatave...

Kryeministri i Spanjës: mund të pezullojmë autonominë e Katalonjës, nëse…

para 8 muajve - AlbPress

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalonjas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e rajonit. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit...

Qeveria e Spanjës nuk miraton pavarësinë e Katalonjës, Rajoy mbledhje urgjente

para 8 muajve - Syri

Qeveria e Spanjës refuzoi deklaratën e pavarësisë të firmosur nga Presidenti i Katalunjës Carles Puigdemont dhe nuk pranoi të zhvillonte bisedime për ndërmjetësim. Zëvendës Kryeministri spanjoll tha se...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv MADRID(AA)- Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 8 muajve - AlbPortali

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Loading... Ai dërgoi kanosje...

Kryeministri i Spanjës–liderit katalonas: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 8 muajve - Arbresh

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 8 muajve - Klan Kosova

Qeveria e Spanjës ka anuluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova. Zëvendëskryeministri...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 8 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

para 8 muajve - Ora news

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 8 muajve - KosovaPress

Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit 155 për të pezulluar autonominë e Katalonisë. Të martën, Puigdemont nënshkroi deklaratën e Pavarësisë, por ka ndaluar zbatimin e saj për t’u lëshuar...

Heshtja e të mallkuarve

para 8 muajve - Bota.al

“A mund ta dëgjosh heshtjen? Diçka nuk shkon” “Heshtja e të mallkuarve”, nga “Asi Maç” Më 1 tetor, rreth 900 njerëz u plagosën nga policia evropiane në një qytet të madh evropian … dhe pati heshtje nga...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 8 muajve - Indeks online

Qeveria e Spanjës ka pezulluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Qeveria e Spanjës nuk miraton pavarësinë e Katalonjës, Rajoy mbledhje urgjente

para 8 muajve - Tetova Sot

Qeveria e Spanjës refuzoi deklaratën e pavarësisë të firmosur nga Presidenti i Katalunjës Carles Puigdemont dhe nuk pranoi të zhvillonte bisedime për ndërmjetësim. Zëvendës Kryeministri spanjoll tha se...

Kryeministri spanjoll me një kërkesë ndaj liderit katalonas: Na tregoni nëse…

para 8 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Viti 1934 kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Syri

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Katalonjën e përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 8 muajve - Arbresh

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - Almakos

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - Shenja

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Pavarësia e Katalonjës, pezull. Opozita kritikon tërheqjen e Puidgemont

para 8 muajve - Infokusi

Partitë opozitare katalanase morën hov nga veprimi i Presidentit Carles Puigdemont për tu tërhequr nga shpallja zyrtare e pavarësisë nga Spanja nën argumentin se e ka mandatin për shkëputje, por se do...

Presidenti i Katalonjës nënshkruan dokumentin për pavarësinë nga Spanja

para 8 muajve - Ora news

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, por ishte e paqartë nëse dokumenti do të kishte ndonjë...

Shpallja e pavarësisë së Katalonjës, ja çfarë ndodhi

para 8 muajve - OraInfo

Lideri i katalanas Carles Puigdemont në fjalimin e tij para parlamentit rajonal, propozoi të shtyhet shpallja e pavarsisë pë t’i lënë hapsirë dialogut me Madridin. Ai më tej falënderoi popullin katalanas...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 8 muajve - Gazeta Express

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Gazeta Express

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 8 muajve - Syri

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 8 muajve - Arbresh

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Mblidhet urgjent qeveria spanjolle lidhur me referendumin katalonas

para 8 muajve - Periskopi

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Opozita kritikon tërheqjen e Puigdemont nga pavarësia e Katalunjës

para 8 muajve - Insajderi

Partitë opozitare katalanase morën hov nga veprimi i presidentit Carles Puigdemont për t’u tërhequr nga shpallja zyrtare e pavarësisë nga Spanja, nën argumentin se e ka mandatin për shkëputje, por se do...

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Pavarësia pezull e Katalunjës, opozita kritikon tërheqjen e Puigdemont

para 8 muajve - 24 ore

Partitë opozitare katalanase morën hov nga veprimi i presidentit Carles Puigdemont për t’u tërhequr nga shpallja zyrtare e pavarësisë nga Spanja, nën argumentin se e ka mandatin për shkëputje, por se do...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - 24 ore

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Lajm dëshpërues për katalanasit, zhgënjen presidenti i këtij rajoni (Video/Foto)

para 8 muajve - Periskopi

Katalanasit kanë shprehur ndjenja të përziera mbi dështimin e udhëheqjes rajonale për të ecur përpara dhe për t’u ndarë në mënyrë të njëanshme nga Madridi pasi deklarata e pavarësisë u vendos menjëherë...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 8 muajve - Infokusi

Qeveria e Spanjës ka anuluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova. Zëvendëskryeministri...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - AlbPortali

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 8 muajve - Gazeta Liria

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim.

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 8 muajve - Gazeta e re

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, pritet që gjatë ditës të paraqitet në Parlamentin e Spnajës, për të marrë pjesë në debatin mbi referendumin dhe të informojë deputetët për planet e ardhshme. Qeveria...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 8 muajve - Gazeta Express

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 8 muajve - Arbresh

Qeveria e Spanjës ka pezulluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 8 muajve - Ina

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Gazeta Express

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 8 muajve - Top Channel

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Viti 1934, kur Katalunia ishte “e pavarur” vetëm për 10 orë

para 8 muajve - Telegrafi

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalunias, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Qeveria spanjolle hedh poshtë “deklaratën e heshtur të pavarësisë së Katalonjës”

para 8 muajve - Klan

Pas deklaratës së Presidentit të Katalonjës që mbështeste pavarësinë, ka reaguar ashpër Qeveria e Spanjës duke e cilësuar “shantazh për shtetin të transmetuar drejtpërdrejt në televizion”. Madridi zyrtar...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 8 muajve - Indeks online

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 8 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë!

para 8 muajve - Sovrani

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 8 muajve - Periskopi

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK